Nee, dat mag niet: je moet de Arbeidsinspectie ongehinderd toegang verlenen. De Arbeidsinspectie controleert of werkgevers en werknemers zich houden aan de verschillende wetten, besluiten en regelingen op het terrein van arbeid.
Het toezicht op de aan arbeid gerelateerde wetgeving gebeurt door middel van inspecties en onderzoeken naar aanleiding van klachten en ongevallen. De Arbeidsinspectie richt zich onder andere op de volgende ontwikkelingen en risico’s:
– werk- en rusttijden;
– betaling onder het minimumloon;
– illegale werknemers (arbeidsmarktfraude);
– naleving van de wetgeving in het algemeen;
– overige risico’s voor de veiligheid of gezondheid van werknemers.
Op de website van de Arbeidsinspectie kunnen werkgevers en werknemers een melding of klacht indienen over de veiligheid van de werkplek, arbeidsongevallen, arbeidsuitbuiting en andere Arbo-gerelateerde onderwerpen. De Arbeidsinspectie kan alleen meldingen in behandeling nemen die betrekking hebben op de wetgeving waarop de Arbeidsinspectie toezicht houdt.
Om de inspecties en onderzoeken goed uit te kunnen voeren, hebben de inspecteurs de volgende bevoegdheden:
– toegang tot alle plaatsen waar wordt gewerkt, ook in woningen als het gaat om onderzoek naar thuiswerk;
– aan iedereen op de werkplaats vragen stellen of als getuige horen;
– inzage in identiteitsdocumenten, werktijdregistraties, loonadministraties en andere documenten;
– gegevens en documenten (waaronder computerbestanden) kopiëren of meenemen;
– voorwerpen en monsters meenemen, verpakkingen openen en foto’s maken;
– medewerking eisen van de werkgever, bijvoorbeeld bij het vaststellen van de identiteit van de personen die bij hem aan het werk zijn.
Het antwoord op deze vraag is geactualiseerd op 7 augustus 2025